Kerhot ja seinäkiipeilypaikat

Kiipeilykerhot ja seinäkiipeilypaikat suomessa 2014

HELSINKI, kerhot

HNMKY ry, kiipeilyjaosto http://www.hnmky.pp.fi/kiipeily/

Kiipeilykerho Oranki ry. http://www.oranki.fi/

Kiipeilyseura Kakkonen ry kakkonen(ät)kakkonen.org

Suomen Alppikerho ry    linkki

Suomen kiipeilyn edistämisyhdistys SKEY ry. tatu.autio(ät)gmail.com

Tapanilan Erä ry, kiipeilyjaosto   linkki

BK Climbers, Boulderkeskuksen SKIL jäsenseura   linkki

Kiipeilyurheilijat ry.   linkki

Helsinki, köysikiipeilyhallit

Helsingin Kiipeilykeskus, Erätie 3 Tapanilassa   linkki
Kiipeilyareena, Energiakatu 3 Salmisaaressa www.kiipeilyareena.com
Kumpulan liikuntakeskus, Väinö Auerinkatu 11
Liikuntamylly, Myllypuron metroasema, Myllypurontie

Helsinki, boulderhallit

BK Konala, Ruosilantie 1 www.boulderkeskus.com
BK Pasila Tallikatu 4 www.boulderkeskus.com
BK Isatis Mekaanikonkatu 15A www.boulderkeskus.com

Hämeenlinna

Kerho: Hämeenlinnan kiipeilyseura ry www.hämeenlinnankiipeilyseura.net
Halli: Hänkki, Luukkaankatu 7 www.hankki.fi

Joensuu

Kerho: Karelian kiipeilijät ry www.kiipeilijat.net
Hallit: Joensuu Areena, Kontiolahden liikuntahalli
Boulderhalli: Kuntokeidas, Linnunlahdentie 10

Jyväskylä

Kerho: Kiipeilyseura Projekti ry www.kiipeilyseuraprojekti.fi
Boulderhalli: Boulderpaja www.boulderpaja.fi

Kotka

Kerho: Kotkan kiipeilyseura www.kotkankiipeilyseura.fi

Kouvola

Kerho: Kiipeilykerho Kiila http://sites.google.com/site/kiipeilykerhokiila/home
Halli: Brankkari, vanha paloasema

Kuopio

Kerho: Kuopion kiipeilyseura ry www.kuopionkiipeilyseura.fi
Boulderhalli: Voema www.voema.net

Kuusamo

Kerho: Koillismaan kiipeilyseura ry http://kiipeilyseurakokis.blogspot.com/
Halli: Kuusamon liikuntakeskus

Lahti

Kerho: Kiipeilyseura Kitka https://www.facebook.com/kiipeilyseurakitka

Oulu

Kerho: Oulun kiipeilyseura-91 ry www.oulunkiipeilyseura.fi
Hallit: Oulun kiipeilykeskus www.oulunkiipeilykeskus.com
Puolivälinkankaan nuorisotalo
Virpiniemen liikuntaopisto
Oulun Cave www.ouluncave.com

Pori

Kerho: Climbing Club ry www.climbing.fi/ccpori
Halli: cave, Karjalankatu 12

Porvoo

Kerho: Team panic ry www.teampanic.sammal.org
Boulderhalli keskustan tuntumassa

Rovaniemi

Kerho: Rovaniemen vuoristoklubi ry www.vuoristoklubi.com
Halli: Cave, Varastotie 12

Savonlinna

Kerho: Club Alpin Savonlinna http://clubalpinsavonlinna.sporttisaitti.com/
Halli: cave, Telakkatie 9

Tampere

Kerho: Kiipeilykerho Vertikaali ry www.kiipeilykerhovertikaali.fi
Halli: Tampereen kiipeilykeskus www.tampereenkiipeilykeskus.fi

Tornio

Kerho: Tornioravat ry www.tornionkiipeily.net
Hallit: Putaan urheilutalo
Boulderhalli Torpin monitoimitalo

Turku

Kerho: Lounais-suomen kiipeilykerho Kruxi ry www.kruxi.fi
Hallit: Kiipeilypalatsi www.kiipeilypalatsi.com
Bouldertehdas www.bouldertehdas.fi

Vaasa

Kerho: Highsport Wasa ry www.highsport.fi
Halli: vesitornilla

Vantaa

Kerho: Klondyke Wall ry http://klondykewall.sporttisaitti.com/
Halli: Koivukylän vanha asemarakennus